149
روز
روزشمار نمایشگاه
زمان برگزاری پنجمین نمایشگاه زیست ایران آبان ماه 1398
1396/11/10 در ساعت 15:06:49

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی

توسعه داروهای زیست‌فناوری محصول خرد جمعی در کشور است

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی معتقد است که پیشرفت ها و توسعه های قابل قبول در حوزه تولیدات داروهای زیست فناوری در کشور حاصل همفکری و خرد جمعی است که شکل گرفته است.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: در هفته ای که گذشت، پیش‌نویس سند ملی توسعه زیست‌فناوری در شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مورد بررسی قرار گرفت این که این اتفاق را به فال نیک می گیریم.

وی افزود: مطرح شدن موضوع اهمیت زیست فناوری در اسناد بالادستی می تواند عامل موثری در توسعه زیست فناوری در کشور باشد.
به گفته قانعی، باید موضوع زیست فناوری در دستگاه های مختلف اجرایی رسوخ پیدا کند و هر از چندی از آنها بخواهیم اقدامات خود را در این زمینه ارائه کنند.

وی همچنین تصریح کرد: موضوعات مختلفی در اولویت ستاد توسعه زیست فناوری قرار دراد و چند سالی است برای تحقق این موضوعات پیگیری های مجدانه ای داشته ایم و خوشبختانه برخی از آنها روند خوبی داشته اند مثل موضوع سوخ های زیستی و کشاورزی.
قانعی در ادامه بیان کرد: در دو حوزه مذکور با وزرای مربوطه نیز مذاکراتی کرده ایم و به نتایج خوب و قابل قبولی رسیده ایم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از حمایت ستاد برای تولید 12 ملکول جدید دارویی در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم چالش های پیش روی این صنعت هر چه زودتر رفع شود تا شاهد اتفاقات خوب و رشد صنعت داروهای زیست فناوری در کشور باشیم.

رشد کمی تولید داروهای زیست‌فناوارنه در ایران

عبدالمجید چراغعلی، مشاور اجرایی و سیاستگذاری سازمان غذا و دارو نیز در ادامه این جلسه، با ارائه گزارشی از سیاست ملی تولید داروهای بیولوژیک، گفت: رشد کمی تولید داروهای بیولوژیک در ایران قابل قبول و منصفانه بوده است.
وی گزارشی از ویژگی های نظام دارویی کشور در گذر زمان ارائه کرد و ادامه داد: داروهای های تک در سال 90 رشد خوبی در کشور یافته و در واقع رشد و شکوفایی صنعت بیوتکنولوژی در دهه 90 اتفاق افتاده است.

مشاور اجرایی و سیاستگذاری سازمان غذا و دارو همچنین بیان کرد: ارزش بازار دارویی کشور در 15 سال گذشته رشد کرده و این بازار در سال 95، 16 هزار میلیارد تومان برآورد شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال به 20 هزار میلیارد دلار برسد.
وی ادامه داد: سهم دارو از کل هزینه های سلامت کشور 15 درصد است و بر اساس آمارهای ارائه شده میزان ارزبری صنعت دارویی کشور، حدود 7/1 میلیارد دلار است.

 چراغعلیدربخشدیگریازسخنانخودعنوانکرد: برخلافادعایبرخیکهسرانهمصرفدارودر کشور را بسیار بالا می دانند، سرانه مصرف دارو در کشور 62 دلار است که رقم خیلی بالایی نیست.

مشاور اجرایی و سیاستگذاری سازمان غذا و دارو با اشاره به بازار تولیدات دارویی در کشور، گفت: حدود 70 درصد 16 هزار میلیارد تومان ارزش دارویی کشور را صنایع داخلی تولید می کنند و 30 درصد مابقی نیز از طریق واردات تامین می شود.
وی ادامه داد: در حوزه داروهای بیوتکنولوژی مهم ترین عامل رشد را می توان «توجه ویژه مسوولین کشور به این حوزه»، «فعال شدن صنف»، «تهیه دستورالعمل داخلی برای تولید این نوع داروها»، «اولویت دادن رسیدگی به درخواست ها برای تولید این داروها»، «انحصار بازار برای تولیدات داخلی»، «منع واردات»، «قیمت گذاری مناسب» و «صادرات» عنوان کرد.

چراغعلی در خصوص موفقیت های به دست آمده در حوزه تولید داروهای زیست فناوری، اظهار کرد: «تثبیت جایگاه صنعت داروهای زیست فناوری در کشور»، «حضور بیش از 8 شرکت فعال»، «تولید 30 داروی بسیار ضروری برای نظام سلامت کشور»، «افزایش دسترسی بیماران»، «صرفه جویی ارزی»، «دسترسی تولیدات ایرانی به بازارهای جهانی»، «شناخته شدن ایران به عنوان یکی از کشورهای مطرح»، «تاسیس چندین شرکت دانش بنیان با آینده ای روشن» و «تثبیت جایگاه بخش خصوصی در صنعت داروسازی کشور»، مهم ترین موفقیت های کسب شده است.

 

وی چالش های آینده این حوزه را شامل تعیین ملکول ها برای اولویت های آینده، تولید داروهای ژن تراپی، تقابل محدودیت منابع نظام سلامت و ملکول های آینده، تاثیر تولید داخلی داروهای بیولوژیک در بودجه سلامت، لزوم صادرات گسترده تر، تولید دارهای orfan و غیره عنوان کرد.
 

منبع خبر: ستاد زیست فناوری

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%