149
روز
روزشمار نمایشگاه
زمان برگزاری پنجمین نمایشگاه زیست ایران آبان ماه 1398
1396/07/02 در ساعت 10:02:30

دکتر قانعی تاکید کرد؛

ضرورت ایجاد زنجیره‌ بین سرمایه، نیروی انسانی و اشتغال در زیست فناوری

دکتر قانعی تاکید کرد؛

دکتر مصطفی قانعی در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه زیست‌فناوری ایران با بیان اینکه زیست‌فناوری از منظر اشتغال، اقتصاد، دانش و پیشرفت فناوری، از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: اکنون 15 هزار فارغ‌التحصیل در این رشته وجود دارد.

وی با بیان اینکه این فارغ‌التحصیلان سرآمدان کشور محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر رتبه تولید علم در حوزه زیست‌فناوری 14 است و این بدان‌معناست که ایران در حوزه زیست‌فناوری در بین 14 کشور برتر دنیا قرار دارد.

قانعی افزود: این رتبه، رتبه علمی کشور از نظر تولید تحقیقات در حوزه زیست‌فناوری است؛ بنابراین ضروری است که این دانش به محصول تبدیل شود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه نزدیک به 300 شرکت دانش‌بنیان در حوزه زیست‌فناوری فعالیت می‌کنند، گفت: البته تعداد زیادی از این شرکت‌ها در زمینه صادرات نیز نقشی پررنگی دارند و توانسته‌اند محصول خود را به سایر کشورها ارسال کنند.

وی با بیان اینکه صادرات محصولات زیست‌فناوری نشان می‌دهد که ما وارد رقابت جهانی شده‌ایم، اظهار داشت: این حوزه حاشیه سود خوبی دارد، اگر خوب مدیریت شود، می‌توانیم 10 درصد اشتغال و 10 درصد GDP را با این حاشیه سود، توسط سرمایه‌گذاران خصوصی به دست آوریم.

قانعی با تأکید بر اینکه در این نمایشگاه زنجیره تجاری‌سازی را شکل داده‌ایم، تصریح کرد: بزرگترین توانمندی ما در زیست فناوری می‌تواند در حوزه کشاورزی باشد و معیشت مردم را تغییر دهد؛ همچنین حوزه انرژی در کشور با زیست‌فناوری می‌تواند متحول شود؛ به گونه‌ای که بتوانیم با تولید سوخت‌های زیستی، از وابستگی به کشورهای خارجی خارج شویم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه ما در حوزه زیست‌فناوری در زمینه تولید داروها نیز به توانمندی‌هایی دست یافته‌ایم، گفت: قله زیست‌فناوری، دارو است که ما در تولید داروهایی بر پایه زیست‌فناوری موفق بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دولت، ستاد زیست‌فناوری و همه و همه باید به نحوی تسهیلات را برای محققان و فناوران این حوزه فراهم آورند تا یک زنجیره سرمایه، نیروی انسانی و اشتغال به وجود آید و به نحوی به یکدیگر مرتبط باشند تا بتوانیم چهار سال آینده سهم اقتصاد دانش‌بنیان در این حوزه را محقق سازیم.

نظر جدید
شما هم نظر دهید: