149
روز
روزشمار نمایشگاه
زمان برگزاری پنجمین نمایشگاه زیست ایران آبان ماه 1398
1396/07/02 در ساعت 09:44:25

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

باید در حوزه زیست‌فناوری صادرکننده شویم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تعیین بیوتک به عنوان اولویت نخست 20 سال آینده، تاکید بر حضور در بازارهای بین المللی، نگارش سند مستقل بیوتکنولوژی وسپردن این بخش به ستاد زیست فناوری به عنوان متولی، گام مثبتی برای پیشرفت در حوزه زیست فناوری است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی ،محمد مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره زیست فناوری ایران با بیان اینکه کشور در جریان تحولات علمی در آغاز راه است، تاکید کرد: در فناوری های پیشرفته اول راهیم و کشورهای دیگر اکنون بصورت جهشی و تصاعدی سرمایه گذاری می کنند که در آینده زندگی ما را می تواند زیر و رو کند.

دییر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در عین حال نوپایی زیست فناوری و وجود انرژی فراوان از جمله جوانان و دانشمندان دارای انگیزه را یک مزیت مناسب در این بخش خواند و شرط بالفعل شدن این انرژی عظیم را رفع گرفتاری ها و مقررات دست و پا گیر دانست.

مخبر دزفولی با اشاره به ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان با راهکارهای مختلفی مثل وام و صادرات گفت: باید از شرکت های دانش بنیان پشتیبانی و مسیرشان را هموار کرد.

وی با بیان اینکه ما در کشور انرژی های زیادی داریم که باید آزاد شوند، بیان داشت: ما در برخی بخش ها به جای اینکه مسولیت کارگزاری و خدمت رسانی و تسهیل گری داشته باشیم سدی در برابر محققین ایجاد می کنیم.

مخبر دزفولی تاکید کرد:ما در کشور امکانات زیادی داریم که باید بالفعل شوند، مثلاً یک ظرفیت دانشجویی دکتری و جوان داریم که باید بالفعل شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اینکه در تلویزیون بر سر بیوتکنولوژی بحث می کنند و بر سر محصولات تراریخته بحث می کنند درست نیست و جای این حرف ها در محیط علمی است.

وی افزود: طرح این موضوعات در رسانه ها باعث نگرانی مردم و نا امیدی محققین و شرکت ها می شود و این بحث کردن در رسانه برای پیشرفت علمی و برای پیشرفت بیو تکنولوژی یک آفت است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما در بیوتکنولوژی می‌خواهیم صادر کننده باشیم ما بیشتر واردات محور هستیم تا صادرات محور.

وی در ادامه گفت: امیدوارم سال آینده شاهد یک جهش در زمینه زیست فناوری باشیم.

نظر جدید
شما هم نظر دهید: